Jedlá zahrada

Jedlá zahrada

Co je jedlá zahrada a jak ji vytvořit?

Zejména permakultura preferuje les jako nejlepší formu zahrady. Nejedná se ale o ledajaký les. Optimálně by měl poskytovat potravu nejen lidem, ale i živočichům. Jedná se tedy o člověkem vytvořený ekosystém, který tvoří plodící jedlé stromy, keře a byliny. Zpracovává se prakticky cokoliv, nejen plody, ale i listy, kořínky a hlízy.

Přírodní unikát

Jedlý les se v přírodě jen tak nevyskytuje, alespoň ne ve formě, kterou člověk obvykle chce vytvořit. Člověk má totiž nadání vytvářet věci k obrazu svému, pro sebe i své blízké tak může udělat ze zahrady doslova ráj. Ráj, který voní, je krásný a plodí lahodné ovoce. A bez větších obtíží to zvládnete i vy, stačí využít vazeb mezi rostlinami, živočichy a půdou. Vznikne tak dokonalá symbióza a celek, který by ale nedokázal fungovat bez každé jednotlivé části.Jak vybudovat jedlou zahradu?

Neinspirujte se příliš v našem českém lese. Není to totiž to pravé ořechové. Většina stromů zde byla uměle vysázena, aby mohla být vykácena a znovu nahrazena mladými stromky. Díky těmto necitelným zásahům toho v lese kromě občasných trsů borůvčí nebo maliní mnoho nenajdete. My chceme ale vytvořit něco trochu jiného. Snažte se zaplnit každé místo. Stromy mohou poskytnout ochranu a stín jiným rostlinám, ovocné keře by nerodily bez pomoci včel a čmeláků.

Co vysadit?

  • Byliny: Nemusí růst jen v květináči za oknem, vysadit je můžete i na záhonky nebo ke stromům. Využít je můžete k léčení neduhů, ale i v kuchyni při vaření.
  • Ovocné keře: Borůvky, angrešty, rybízy, aronie, rakytníky... Všechny tyto keře u vás mohou nalézt nový domov a odmění se vám lahodnou úrodou, kterou můžete zpracovat a využít.
  • Pnoucí jedlé liány: Skvěle vyplní zdi, stěny, pergoly i staré stromy a zároveň poskytnou i plodiny, které vám budou k užitku.
Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek