Jedlá zahrada

Jedlá zahrada

Medvědí česnek je hitem Česka

Bylinky rostou v zahradách, lesích i ve veřejných prostorech. Každá však dokvétá jindy a musíme hledět na to, jaký je zrovna měsíc a podle toho bylinky sbírat. Duben je sice měsíc aprílového počasí, existuje však mnoho bylinek, které rostou právě v tomto období. My si tak můžete dělat ze sezónních bylin čaje pro jarní očistnou kůru či připravovat různá pesta a pochutiny. Největším hitem posledních let je bezpochyby medvědí česnek. Ten se sbírá většinou od března.

Jak se k medvědímu česneku dostat?

Roste planě ve velké části Evropy, a tak na něj často narazíte při procházce lesem či parkem. Velmi se mu totiž daří ve vlhkém prostředí. Pokud jste však medvědí česnek nenašli nikde ve svém okolí, není žádný problém udělat cílenou výsadbu. Ta se provádí od srpna do listopadu. Cibulky medvědího česneku sázíte po trsech. Má rád kyprou a vlhkou půdu, stinná místa a časté zalévání. Medvědí česnek si už také můžete koupit na různých trzích s čerstvou zeleninou a bylinkami. Jedním takovým místem je Zelný trh v Brně. Svazek tam stojí 15 korun. Trhání na některých místech je však zakázané. Například v národním parku Podyjí na Znojemsku. Na místě medvědí česnek stráží dokonce preventivní strážní služby a lidem hrozí pokuta až deset tisíc korun, ve správním řízení i sto tisíc. Listy vypadají jako lístky konvalinek – od nich je rozeznáte typickou vůní po česneku. Je potřeba dávat velký pozor, co sbíráte, neboť listy konvalinek jsou jedovaté.


Léčebné a detoxikační účinky

Medvědí česnek se pyšní svými detoxikačními účinky. Je v něm obsaženo mnoho vitamínů, včetně minerálních látek a obsahuje velké množství jódu a další látky pozitivně působící na naše zdraví. Má však také mnoho léčebných účinků. Medvědí česnek:
  • Jde o silné přírodní antibiotikum
  • Snižuje krevní tlak
  • Upravuje zažívání
  • Zabraňuje tvorbě rakovinového bujení
  • Čistí ledviny
  • Pomáhá při léčbě mykóz a plísní
  • Ničí parazity, střevní bakterie a zlatého stafylokoka
  • Upravuje nespavost a úzkosti
Lidé bylinu používají nejčastěji k ochucení jídla. Způsobů jeho zpracování je však mnoho. Může se přidávat do polévek, těstovin či položit si ho jen tak na chleba s máslem. Pro uchování medvědího česneku se z něj dělá pesto s olivovým olejem a kešu ořechy.


Recept na krémovou polévku

Z medvědího česneku je výborná také krémová polévka. Na tu budete potřebovat 0,1 dl smetany, 0,2 kg medvědího česneku, drůbeží vývar, 1 svazek bouquete garni, 2 lžíce másla a 2 lžíce hladké mouky. Dále koření dle chuti. Aby zůstala zachována chuť česneku, doporučuje se pouze sůl a pepř. Z mouky a másla si připravte světlou jíšku, kterou zalijete drůbežím vývarem a důkladně povaříte bouquete garni. Poté vývar přecedíte, přidáte medvědí česnek, máslo a rozmixujete. Teď přijde na řadu dochucování solí a pepřem a přidáním smetany. Polévka se po přidání smetany může zjemnit, a tak bude možná potřeba znova dochutit. Pokud se na vaření polívky netroufnete, ale rádi byste ji ochutnali, jsme si jisti, že najdete podnik, kde vám polévku připraví a donesou. Vy si ji tak budete moci vychutnat bez práce. Pokud si myslíte, že nemáte finanční prostředky na chození po restauracích, krémová polévka určitě nebude příliš drahá. Jestliže si chcete ale dopřát nějaké degustační menu, to už může být dražší záležitostí. Půjčka před výplatou může zachránit vaše hladové a mlsné krky. Výhodnou pro vás může být i půjčka ihned, díky které budete moci na dobrou večeři jít tentýž den. A půjčka online vám dopraví peníze bez toho, aniž byste museli vykročit z domu.
Marek Maršál říká
21.05.2019

My pravidelně připravujeme pesto z medvědího česneku. Je to snadná a poměrně rychlá záležitost, kterou lze v lednici skladovat dlouho. Děkuji za tip na polévku, určitě ji příští rok zkusíme, letos už česneku odzvonilo.Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek