Jedlá zahrada

Jedlá zahrada

Rakytník - odborník na imunitu

Na první pohled nenápadné keře, ovíněné sytě oranžovými plody, to je jednoduchý popis rakytníku řešetlákového. Má úzké stříbrozelené listy a nažloutlé květy. Dříve málo pěstovaná rostlina, v posledních letech hit. Lidé sis jej totiž oblíbili díky jeho léčivým účinkům a množství vitamínů.

Vitamínová vzpruha, co posílí organismus

Příznivé účinky rakytníku jsou velké, působí hojivě, pomáhá preventivně při různých onemocněních, prospívá lidskému zdraví a je přirozeným koncentrátem vitaminů, aminokyselin, silic a cukrů. To nejlepší a nejvzácnější, co můžete z rakytníku získat, je jeho olej. Má tmavě oranžovou barvu a lisuje se za studena, což napomáhá zachování všech účinných látek, které plody obsahují. Je vhodný pro vnitřní i vnější užívání, má antioxidační účinky, posiluje imunitu a zmírňuje stárnutí organismu, bojuje proti stresu a únavě.Cesta sibiřského zázraku

Rakytník byl znám již v dávné minulosti, nejvíce v Mongolsku, na Sibiři a v Číně. V tibetské tradiční medicíně jej dodnes považují za vysoce efektivní regenerační přípravek. Protože pomáhá s mladistvým vzhledem a vypnutím pleti, našel si své místo i v kosmetice. Nejvíce opěvovaný je však v Rusku, kde rakytníku přezdívají jako sibiřský zázrak nebo citroník severu. V Sovětském svazu došlo k jeho hojnému pěstování a velkovýrobě, dokonce prošel i několika šlechtitelskými počiny a mohly tak vzniknout nové odrůdy.

Blahodárné účinky

  • Vitaminy: Plody rakytníku obsahují pestrou škálu všech nejdůležitějších vitaminů - A, B, C, D, E a K. Jejich účinky jsou rozličné, mohou zvyšovat odolnost vůči infekcím, slouží jako prevence při některých onemocněních, například při roztroušené skleróze nebo léčbě zánětu karpálního tunelu. Udržují v optimálním stavu zuby, kosti i dásně. Jejich vyvážená kombinace dělá z plodů rakytníku doslova zázrak, který si poradí s velkým množstvím neduhů.
  • Aminokyseliny: Aminokyseliny, které rakytník řešetlákový obsahuje, snižují riziko infarktu a cévních příhod, snižují cholesterol a pomáhají při prevenci před žlučovými kameny.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Další článek